Basketbalový klub Beroun

Muži A

Co si myslíš o aktuálním umístění týmu v tabulce a jaký je potenciál tohoto týmu?

Myslím si, že jsme kromě zápasu v Mladé Boleslavi předvedli dobré výkony. Například v zápase na Rémě jsme ukázali, že máme na to se poprat o první místo. U většiny z nás jsou ambice vrátit do Berouna po dvou letech druhou ligu. Chceme se tam dostat, protože vidím potenciál v mlaďasech. V budoucnu by to mohly být další posily do týmu. Jsme mladý tým a myslím si, že v průběhu čtyř let bychom mohli být kvalitní. My mladí se oťukáme v mužském basketu a starší hráči z týmu budou v nejlepších letech.

Z juniorky jsi zvyklý na 35 minut v hlavní roli. Teď v chlapech jsou zápasy, kdy se dostaneš na plac z lavičky na deset minut a vzápětí na Rémě nastoupíš do základu. Jak se s tím v hlavě pereš?

V dospělém basketu se pohybuji už čtvrtou sezónu. V aktuálním kádru jsem druhý rok a loni jsem se s tím dost pral. Kádr se hodně omladil, přišel nový coach a já tomu nedával to, co bych měl. Samozřejmě se to odrazilo na mé minutáži. Většina loňského roku nebyla z mé strany ok, ale ke konci už jsem si to srovnal v hlavě a začal víc makat a soustředit se na pokyny trenéra. Myslím si, že jak jsem skončil loni, tak jsem letos začal. Vrátil jsem se z pozice rozehravače na křídlo a myslím, že mi to tam sedí. Trenér po mně chce hlavně střelbu a popřípadě tvrdý nájezd a myslím si, že to plním. Na druhou stranu jsem na Rémě snad poprvé předvedl lepší práci v obraně, než v útoku a dokonce mě bavilo víc bránit. Doufám, že v příštích zápasech v tom budu pokračovat a dám do výkonu všechno. Se začátkem sezóny jsem tedy spokojený.

Protože jsi největší playboy v týmu, tak by určitě naše fanynky zajímalo, jestli jsi aktuálně zadaný? Jsi letos při zápasech spokojený s dámským obecenstvem ?

Letos je to celkem zklamání. Zatím se jich moc podívat nepřišlo a v hledišti je to samej chlap. Uděláme nějakou propagaci na gymplu a snad se to zvedne. Tímto apeluji na všechny holky, zejména na gymplu, aby se v sobotu 15.12. od 16:45 přišly podívat na zápas o první místo proti Kladnu. Jinak ještě jsem nenašel tu pravou. Už jich tu pár bylo, ale prostě to nedopadlo. Asi byla vždycky chyba na mojí straně, protože jsem vlastně nikdy s nikým nechodil. Od té doby, co se snažím prosadit v kádru áčka, nebyl na holky čas.

Na závěr se tě zeptám, jaké jsou tvé basketbalové cíle? Chceš už hrát jen tzv. „na žízeň“, nebo by jsi se rád ještě někam posunul ?

Profesionální hraní jsem před pár lety zavrhl. Po pár trénincích na USK jsem se rozhodl, že se budu snažit prosadit v Berouně. Myslím, že máme dobrou partu, která nemusí hrát jen středočeskou basketbalovou ligu. Dříve jsem měl období, kdy mě víc bavily jiné věci, ale momentálně mě basket baví a chci mu věnovat maximum. Chtěl bych si v Berouně zahrát s bráchou druhou ligu. Rád bych se snažil být nejlepší střelec soutěže, ale to je reálné až za nějaký čas. I když to tak nevypadá, tak fitko je pro mě na druhé koleji.

Středočeská basketbalová liga

BC Real Réma 53:68 BK Beroun (14:15, 13:17, 16:19, 10:17)

B: Vožeh 15, Vén 15, Večeřa 8, Leopold 7, Paul 7, Sáss 6, Lysoněk 6, Látal 2, Jiránek 1, Grubner 1

AŠ Mladá Boleslav "B" 84:48 BK Beroun (23:7, 19:9, 12:12, 30:20)

B: Leopold 19, Lysoněk 13, Vožeh 7, Vén 4, Jiránek 3, Grubner 2

Utkání na Rémě mělo být reálným testem naší výkonnosti. Od úvodu bylo patrné, že jsme narazili na skutečně sileného soupeře, hrál se kvalitní basketbal. Na počáteční sedmibodovou ztrátu jsme zareagovali šňůrou 14:0 a i přes střelecky nevydařenou poslední dvouminutovku poločasu jsme šli do kabin za stavu +5.
 Ve třetí čtvrtině jsme podobné vedení udržovali a rozhodnutí tak přinesl nástup do závěrečné desetiminutovky. Díky několika trojkám se naše vedení rozrostlo na bezpečných 15 bodů a posledních 120 vteřin duelu si mohl Lýsa splnit svůj sen o pozici rozehrávače
 Zápas měl parametry play off, emocí bylo ve hře více než dost a přesně takové zápasy fanoušky baví. Vítězství na palubovce úřadujících šampionů je tou nejlepší pozvánkou na předvánoční duel proti vedoucímu Kladnu.
 K domácím ještě několik slov, je zajímavé, že v momentě, kdy Réma začínala ztrácet půdu pod nohama, několikrát nebyl spuštěn čas. Zřejmě se tak vytvářel prostor pro případné závěrečné drama ve stylu FC Viktorie Plzeň. Domácí odveta, která je na programu jako poslední zápas základní části, tak bude jistě zajímavá a o emoce nebude nouze.

V Boleslavi to byl totální výbuch. Asi únava ze sobotního zápasu.

Jak hodnotíš start do sezony a bilanci 4:1?

Odstartovali jsme v Benešově povinnou výhrou nad místním “B“ týmem, ale druhý den následoval kolaps v Příbrami, který nás na konci sezony může přijít draho. Domácí premiéra měla přijít proti Kolínu. Soupeř nám však necelých 24 hodin před zápasem oznámil, že k duelu nepřijede kvůli údajné „marodce“. O tom si myslíme své a na zápas v Kolíně jsme hodně nažhavení. V zápase s Pečkami dostali příležitost hráči širšího kádru a bylo z toho pohodlné vítězství. Poslední zápas v Českém Brodu byl doposud nejtěžším zápasem a vítězství nás stálo hodně sil. Musím podotknout, že Brod se od loňské sezóny výrazně zlepšil. Nejdůležitější zápasy nás ovšem, počínaje tímto víkendem, teprve čekají.

Co říkáš na to, že musíš kvůli šířce kádru před každým zápasem dělat nominaci? Je to trochu paradox, když ještě na konci srpna bylo ve hře spojení s Béčkem, aby byl kádr dostatečně široký.

Je to tak. Koncem prázdnin jsme měli v kádru asi 6 hráčů plus kluky z juniorky, ale v současné chvíli máme na soupisce 18 hráčů. Před domácím zápasem s Pečkami jsem měl k dispozici 15 hráčů a třem musel oznámit, že se do sestavy nevejdou. Není to vůbec nic příjemného, ale myslím si, že všichni jsou natolik inteligentní, aby to pochopili. Ten, kdo bude příkladně pracovat na trénincích, šanci určitě dostane. Tím nemyslím pouze samotnou docházku, ale také určitý individuální vývoj. Pokud někomu rok vytýkám stejné chyby bez náznaku zlepšení, těžko mu budu věřit v případné koncovce. V srpnu se tahle situace jevila jako sci-fi, ale jsem za ní rád, protože se díky tomu mírně zvedla kvalita tréninků. Intenzita by však měla být ještě vyšší! V průběhu sezony jistě přijdou rýmičky, zranění, dovolené a široký kádr ještě oceníme.

Mluvil jsi o širokém kádru, ve kterém je hodně mladých. Na soupisce jsou nejen Látal s Grubnerem, ale i Sáss, Táborský, Pánek a další. Jak se ti líbí jejich výkony a práce v tréninku?

Kuba Grubner je nejlepším obráncem týmu a díky poctivé práci se jeho pozice v týmu změnila z nosiče vody na jednoho z klíčových hráčů. V posledním zápase jsme se museli obejít bez něho a bylo to citelné oslabení. Jeho energie je nakažlivá a dokáže nakopnout celý tým. Honza Látal je čistě z pohledu ryzí střelby naším druhým nejlepším střelcem, ale zatím se plně neadaptoval na mužský basket. Filip Sáss měl být původně jedním z hlavních tahounů, ale kvůli zranění a průtahům s doladěním přestupu je to trochu jinak. Rád bych ho měl na tréninku častěji, protože je težké ho víc zapojit do hry, když je s námi pouze jednou za 14 dní. Je na něm, jestli začne preferovat hru s námi, nebo pár minut na hřišti v extralize U19. Určitě bych chtěl vyzdvihnout Bogdana Táborského. Vždycky se na něho můžu spolehnout, neošidí jediný trénink a je na něm vidět, že je pro něj ctí obléknout dres BKB. Kéž by i ostatní mladé pušky měly podobný přístup. Pepa Pánek má čistě talentem na to, aby byl vždy v nominaci na zápas, ale brzdí ho právě přístup k tréninku.

Loni se vypadlo už ve čtvrtfinále s Kolínem, jaké jsou tedy letošní ambice a co říkáš na nový formát soutěže, kdy po čtvrtfinále následuje turnaj Final 4?

Už loni jsme si kladli ty nejvyšší cíle. Směřovaly minimálně do finále, ale v průběhu sezony, kvůli zranění a novým pracovním příležitostem, jsme ztratili pár hráčů, které jsme nedokázali adekvátně nahradit. Kdyby ses mě zeptal koncem srpna, řekl bych ti, že cílem je se hrou především bavit. V aktuální sestavě však chceme skončit po základní části do čtvrtého místa a zajistit si výhodu domácího prostředí pro čtvrtfinále. Final 4 bude speciální a zrádný turnaj bez možnosti nějaké opravy, ale my v sestavě s nejlepším pivotem a rozehrávačem soutěže nemůžeme mít jiné ambice než ho vyhrát, protože do Berouna 2. liga patří.

BK Beroun 70:57 BK EBC Mělník (16:14, 24:14, 23:12, 7:17)

B: Karásek 13, Vožeh 11, Látal 10, Leopold 10, Peterka 8, Jiránek 4, Paul 4, Vén 3, Sáss 3, Lysoněk 2, Grubner 2

BK Beroun 91:59 BK Kralupy (22:20, 26:10, 24:19, 19:10)

B: Vožeh 18, Karásek 12, Vén 11, Lysoněk 10, Leopold 9, Paul 8, Látal 6, Peterka 5, Grubner 5, Večeřa 3, Sáss 2, Jiránek 2

V sobotu s Mělníkem jsme zápas klasicky začali lehkovážně. Vlažná obrana a v útoku žádná myšlenka, takže opět přišel po pár minutách time out na vzpamatování. V druhé časti jsme ale konečně zabrali. Díky kvalitní obraně jsme soupeři brali míče a poté rychle zakončovali z protiútoku. Takhle to pokračovalo až do konce třetí čtvrtiny. Náskok už byl 23 bodů a nebyli bychom to my, kdybychom nepolevili. Celá čtvrtá čtvrtina se jen dohrávala a na předvedenou hru se nedalo koukat. Akorát v poslední minutě došlo k šarvátce, při které byli vyloučení tři hráči. Diváci určitě mírné vzrušení, po hrozné hře ve čtvrté části, uvítali.

V neděli s Kralupy měl zápas v podstatě stejný scénář. Pomalý start, time out a otáčení skóre. Ve druhé části jsme předváděli opravdu pěkný basketbal, který se chceme prezentovat. Rychlý přechod do útoku a následné rychlé zakončení. Tak to přesně vypadalo a přineslo to šňůru 20:0, která rozhodla zápas. V druhé půli přišlo menší polevení, ale až do konce jsme si hlídali vysoký náskok.

Víkend sice přinesl dvě výhry, ale ukázal, že se musíme na zápas soustředit už od první minuty. Silnější soupeři, kteří nás čekají příští kolo venku, nám úvodní výpadek neodpustí.

BK Český Brod 67:73 BK Beroun (24:18, 19:23, 8:15, 16:17)

B: Vožeh 22, Karásek 18, Leopold 13, Látal 6, Krůta 5, Paul 4, Peterka 3, Jiránek 2

Do zápasu jsme vstoupili jako obvykle vlažně. Po třech minutách skóre 0:8, takže jsme si vzali time out. Až po něm jsme začali normálně hrát. Soupeři byli nažhavení lehkým vedením a my jsme se proti nim těžko prosazovali. Jejich procento střelby bylo místy až neuvěřitelné. Postupně jsme ale začali lépe pracovat v obraně a v útoku jsme víc a víc využívali podkošové hráče, což neslo ovoce. Ve druhé části jsme k tomu občas přidali i rychlý break a nakonec jsme v půli o 2 vedli.

Místo toho, abychom do druhé půle vstoupili koncentrovaně a zvyšovali náskok, tak jsme opět soupeře pouštěli do lehčích střel a pořád se tahali o vedení v zápase. Mladí hráči soupeře cítili šanci na vítězství a někdy jejich aktivita přecházela až ve velkou agresivitu, takže zápas se často kouskoval kvůli různým potyčkám hráčů. Nutno dodat, že z velké části na tom nesou vinu rozhodčí. Kdyby od začátku zvolili přísnější metr v posuzování faulů, žádné potyčky by nebyly. Ke konci třetí části jsme si nakonec vytvořili devítibodový náskok. V poslední části jsme hráli velice chytře. V útoku jsme v podstatě všechny útoky směřovali pod koš, kde kralovali naší dlouzí. V koncovce ještě soupeři více zmatkovali a dvakrát nám hodili míč přímo do ruky. Závěr jsme si tedy pohlídali a vezeme si z Brodu těžkou výhru.

Krajský přebor muži

BK Beroun 20:0 BC Kolín "B" - kontumace kvůli marodce soupeře

BK Beroun 72:61 Basketbal Pečky (19:9, 12:16, 23:11, 18:25)

B: Látal 20, Vožeh 12, Karásek 12, Peterka 5, Sáss 5, Leopold 5, Večeřa 4, Táborský 2, Vén 2, Krůta 2, Pánek 2

Očekávané sobotní utkání proti Kolínu se nehrálo, protože soupeř asi 20 hodin před utkáním oznámil, že nemůže z důvodu velké marodky přijet. Jestli se bude utkání dohrávat, rozhodne v tomto týdnu vedení soutěže.

Proti Pečkám jsme začali velice aktivně, ale bohužel se to na výsledku moc neprojevovalo. Vytvářeli jsme si jasné pozice, ale nebyli jsme schopni proměnit ani jasné dvojtakty. První koš jsme proměnili až v páté minutě a ten odstartoval naší šňůru, kterou jsme si získali vedení na svoji stranu. Bohužel si Žehy udělal tři fauly, takže se musel do konce prvního poločasu posadit a ve druhé části to bylo pod košem znát. Několikrát jsme v obraně předvedli špatný box out a proto měl soupeř několik útočných doskoků, které využíval k vytvoření volných pozic. V poločase jsme tedy vedli o 6 bodů, ale za celou dobu jsme neudělali ani jeden rychlý protiútok, který chceme praktikovat při každém přechodu do útoku, zvlášť když je na place nízká sestava. Ve třetí části už nastoupil Žehy, zlepšili jsme doskok a zrychlili přechod do útoku. Vytvořili jsme si dostatečný náskok a v poslední čtvrtině už dostali všichni minuty, aby si zahráli. Většina hráčů už bohužel jen dohrávala, takže výsledný rozdíl už nebyl tak velký.